• Strona główna
 • Aktualności
 • Działalność
 • Galeria
 • O nas
 • Kontakt
 • Linki
 • Obchody 100 lecia kościoła Świętego Ducha

  Dodane: 25.05.2013 przez Henryk Reske

   

  W uroczystości 100 – lecia kościoła wzięli udział: Zwierzchnik Kościoła w Polsce Ksiądz Biskup Jerzy Samiec, Biskup Diecezjalny Diecezji Katowickiej i zarazem Zastępca Biskupa Kościoła Ksiądz Biskup Tadeusz Szurman, były duszpasterz Orzesza (1978-1995) ks. Jan Gross i jego były praktykant ks. radca Janusz Staszczak proboszcz w Koszalinie, ks. proboszcz Tadeusz Makula, prezes Stowarzyszenia Bratniej Pomocy imienia Gustawa Adolfa w Polsce (Żory), emerytowani duchowni: ks. proboszcz Alfred Figaszewski i ks. proboszcz Jerzy Romański, sąsiedni proboszczowie: ks. Kornel Undas z Mikołowa, ks. Marcin Makula z Golasowic, ks. Marcin Brzóska z Świętochłowic – Wirku, ks. Daniel Ferek z Wodzisławia – Gołkowic, Ks. Marcin Konieczny z Tychów. Kościół Rzymsko-Katolicki reprezentował miejscowy proboszcz ks. Henryk Centner z Orzesza. W uroczystości wzięły udział Władze Samorządowe z Burmistrzem Miasta i Przewodniczącym Rady Miasta, przedstawiciele powiatu mikołowskiego, dyrektorki szkół orzeskich i goście z partnerskiej parafii ewangelicko – reformowanej z Niemiec.

  Przed nabożeństwem odbył się koncert orkiestry dętej Kopalni Węgla Kamiennego Szczygłowice oraz miejscowego chóru parafialnego pod dyrekcją Anny Pojda.

  O godzinie 15.00 rozpoczęło się w wypełnionym po brzegi kościele uroczyste nabożeństwo od powitania przez kuratora parafii Joachima Rymisza i proboszcza ks. radcy Henryka Reske, a następnie od śpiewu hymnu Kościoła:”Warownym grodem jest nasz Bóg”.

  Liturgię wstępną odprawili ks. radca Henryk Reske i ks. proboszcz Kornel Undas z Mikołowa, a teksty Słowa Bożego czytali: Daniel Matuszczyk (Stary Testament), ks. radca Janusz Staszczak (Lekcja) i Ewangelię czytał ks. prezes Tadeusz Makula.

  Po pieśni „Na skale Kościół stoi”,kazanie oparte o tekst z 1 Kor 13 wygłosił ks. biskup Jerzy Samiec.

  Po liturgii pokomunijnej a przed błogosławieństwem, cały zbór stojąc podziękował Trójjedynemu Bogu na swój kościół i jego 100 lat istnienia z stowarzyszeniem orkiestry kopalnianej w starokościelnym hymnie dziękczynnym „Te Deum laudamus” – „Boże wielki pełnyś chwał” [ŚE 369]. Po błogosławieństwie udzielonym przez Księdza Biskupa Jerzego Samca odbyła się druga część uroczystości – koncert młodzieżowego zespołu „BD” zespołu pod dyrekcją Joanny Zając, oraz przemówienia i życzenia oficjalnych gości.

  Po tej uroczystości na placu kościelnym pod namiotami w radosnej atmosferze odbył się poczęstunek dla wszystkich uczestników tej wspaniałej uroczystości.

  Życzymy Parafii Świętego Ducha w Orzeszu aby Duch Święty ją nadal prowadził, aby jak dotąd wspaniale się rozwijała i aby dobry Bóg pozwolił dokończyć budowy nowej plebanii.

  (tekst: Ks. J. Gross)

  Jubileusz 100 lecia poświęcenia kościoła

  Dodane: 18.05.2013 przez Henryk Reske

   

  Serdecznie zapraszamy wszystkich Domowników Wiary na obchody jubileuszu 100 lecia poświęcenia kościoła Świętego Ducha w Orzeszu.


  Niedziela 19.05.2013


  - godz. 14.00 - Orkiestra KWK Szczygłowice

      pod dyr. Grzegorza Pakury(plac kościelny)

  - godz. 14.30 - koncert chóru parafialnego

     pod dyr. Anny Pojda (kościół)

  - godz. 15.00 - uroczyste nabożeństwo

     pod przewodnictwem Ks. Bpa Jerzego Samca

  - godz. 16.30 - koncert zespołu Boże Dzieci

     pod dyr. Joanny Zając. Pozdrowienia gości

  - godz. 17.30 - poczęstunek w plenerze


  Poniedziałek 20.05.2013


  - godz. 17.00 - nabożeństwo - Ks. Bp Tadeusz Szurman

  - godz. 18.00 - wieczornica historyczno - fimowa

     - Ewangelicy na Ziemi Pszczyńskiej

      prelekcja (mgr Anna Gudzik)

     - Matka Ewa z Miechowic (Ewa von Thiele Winckler) -

      film i prelekcja (red Wiesław Głowacz)

  1 2 3 4